TERMINI PO DOGOVORU!
Cena vključuje:
- Prevoz s sodobnim turističnim avtobusom
- Vodenje, organizacijo, ddv
- Vstopnino v Muzej krapinskega pračloveka
- Vstopnina v dvorec Veliki Tabor
- Voden ogled dvora v hrvaškem jeziku
- Lokalno vodenje v Varaždinu
- Pozno kosilo
Odhod avtobusa ob 07:00 uri z dogovorjenega mesta. Vožnja mimo Podčetrtka na Hrvaško. Prvi postanek bomo naredili na gradu Veliki Tabor, ki je tesno povezan z legendo Veronike Deseniške. Veronika Deseniška, je bila druga žena Friderika II. Celjskega. Poročila sta se po skrivnostni smrti Friderikove prve žene Elizabete Frankopanske - po nekaterih razlagah, naj bi jo umoril prav Friderik. Sicer poroka Veronike - plemkinje nižjega stanu - in Friderika, po cerkvene pravu ni bila prepovedana, vendar plemstvo takšnih zakonskih zvez ni sprejemalo, posebej je razsrdila Friderikovega očeta Hermana II. Celjskega. Hrvaška legenda pa povezuje zgodbo Veronike, ki jo opisuje kot lepo upornico, prav z Velikim Taborom, pod katerim naj bi živela. V stene gradu pa naj bi jo po legendi zazidali po tem, ko so jo utopili. Med ljudstvom je krožila tudi legenda o Veronikini vlogi pri preganjanju Turkov od Velikega Tabora. Kot pravi zgodba, je po prodoru turške vojske skozi zunanji zid na majhne koščke razrezala slamo in jo ob prihodu Turkov z okna vrgla nanje. Slama se je spremenila v sršene, ki so sovražno vojsko pregnali.
Sledi vožnja v Krapino, kjer bomo obiskali Muzej krapinskega pračloveka. Muzej, ki stoji v neposredni bližini znanega najdišča pračloveka na Hušnjakovem hribu, znotraj zaščitenega najdišča prazgodovinskega parka v Krapini, je multimedijsko in tehnološko opremljen, pri njegovi zasnovi pa je sodelovala vrsta strokovnjakov in umetnikov. Najbogatejše najdišče neandertalcev je tako zdaj predstavljeno na atraktiven in sodoben način. Sodobno zasnovano je tudi poslopje muzeja s stekleno steno, ki je skrito pred urbanim mestnim naseljem in se vključuje v okolje na način, ki ponuja obiskovalcu občutek, kot da vstopa v jamo. Razstavni prostor, ki je razdeljen na dve etaži in se razteza na 1200 kvadratnih metrih, se prične z veliko dvorano, ki je zamišljena kot stilizirano neandertalsko bivališče. Tu si obiskovalec na velikem platnu lahko ogleda 16-minutni film, ki nam skuša približati življenje krapinskih neandertalcev. Film je prikazan izjemno realno in z malo domišljije si zlahka predstavljamo življenje, ki se je na tem področju odvijalo v prazgodovinskem času. Po ogledu nekaj prostega časa za sprehod po starem delu Krapine, morda za nakup kakšnega spominka.
Pot nas bo dalje vodila v Varaždin, baročno prestolnico, mesto angelov, cvetja ali mali Dunaj, kot mu pravijo domačini. Stari grad, mestna hiša, frančiškanska cerkev in palača Sermage so le nekatere od čudovitih spominov na bleščečo preteklost mesta. Posebnost mesta je tudi pokopališče. Značilnost Varaždinskega pokopališča je, da je urejeno v obliki parka, s širokimi alejami, omejenimi z nekaj metrov visokimi živimi mejami iz tuj. Tako oblikovano pokopališče je zato bolj podobno parku kot duhamornem pokopališču.
Na poti proti domu bomo naredili postanek za pozno kosilo. Predviden povratek v dogovorjeno mesto v poznih popoldanskih urah.
TERMINI PO DOGOVORU!
Cena vključuje:
- Prevoz s sodobnim turističnim avtobusom
- Vodenje, organizacijo, ddv
- Vstopnino v Muzej krapinskega pračloveka
- Vstopnina v dvorec Veliki Tabor
- Voden ogled dvora v hrvaškem jeziku
- Lokalno vodenje v Varaždinu
- Pozno kosilo